Пятница, 26.04.2024, 04:34

D

Каталог файлов

Главная » Файлы » Мои файлы

Сухомлинський
[ Скачать с сервера (87.0 Kb) ] 03.02.2011, 22:46

СПАДЩИНА В.СУХОМЛИНСЬКОГО  І  СЬОГОДЕННЯ

        В. Сухомлинський – явище планетарне. Його спадщину вивчають у багатьох країнах світу, використовують в шкільній практиці.

         Звертаючись до проблем сьогодення в педагогічній праці,  знову і знову відкриваємо книги видатного Учителя, щоб зрозуміти тенденції соціально орієнтованого навчання. На десятиліття раніше нашого осмислення індивідуального підходу до дитини як до особистості підійшов В.Сухомлинський.

        Великий педагог наголошував на тому, що запорукою успіху в справі навчання та виховання  є висока педагогічна культура.

         В організації науково-методичної роботи ХЗШ І-ІІІ ст. № 52 ХМР ХО вивченню спадщини Великого Добротворця надається особливе значення: психолого-педагогічні семінари „Учитель та учні – співавтори уроку”, ділові ігри „Творчість – як спосіб дії”, „Шкільний урок в аналізі В.Сухомлинського”, педагогічні читання „Ідеали В.О.Сухомлинського” сприяють органічній потребі в самоосвіті педагогів, яка ґрунтується на ідеях, які наскрізно пройшли через творчість і практичну діяльність Василя Олександровича Сухомлинського.

          У вестибюлі школи оформлений куточок, де розміщені грамоти, які одержали вчителі за досягнення у справі навчання та виховання. Слова В.Сухомлинського „Учитель творить Людину” підкреслюють непересічне значення постаті вчителя, досвід якого  орієнтований на виховання не індивідуаліста, а на формування особистості дитини, яка, розкриваючи свої творчі сили, збагачує інших своєю індивідуальністю, турбується про ближнього.

           Концепція виховної роботи школи ґрунтується на педагогічних ідеях В.Сухомлинського: утвердження гуманного начала у вихованні як найважливішої риси педагогічної культури;

- індивідуального підходу до дитини;

- важливості педагогічної культури батьків;

- формування духовної культури.

 

           Учнівський орган самоврядування „Парламентська республіка”, який діє з 1993 року, провідними ланками роботи вважає проведення щорічної акції „Милосердя” – допомоги людям похилого віку, інвалідам, ветеранам війн.

           В. Сухомлинський відзначав: „Цінність знахідок полягає в тому, що вони, наче спалахи блискавки, допомагають побачити багато інших речей, зорієнтуватись”.

          Такою „знахідкою” в нашому навчальному закладі стала організація вчителів, батьків, учнів щодо створення навчально-виховних центрів.

За останні роки учні брали участь у підготовці науково-дослідницьких робіт з вивчення історії Харківщини. Були оформлені  центри краєзнавства, „Харків і харків’яни”.

           Виховання патріотичних почуттів починається з доброго ставлення до країни, міста, в якому живе дитина. Зібраний в кімнаті „Берег Дитинства” матеріал про історію науково-виробничого підприємства « Об’єднання „Комунар”, школу, найкращих випускників навчального закладу – результат наполегливої роботи педагогічного колективу, учнів, батьків. Це підкреслює правильність стверджень В.Сухомлинського, що життя окремої людини -  не просто факт, а „необхідний і важливий момент суспільного життя”. У книзі „Виховання особистості в родині”, говорячи про сенс життя, видатний педагог відзначав: „Людина народжується не для того, щоб безслідно зникнути. Вона залишає себе в людях. У цьому наше безсмертя і наше щастя”. Тому з такою увагою вчителі школи ставляться до збереження кращих наукових робіт учнів, їх грамот, листів подяк за виховання школярів. Випускники навчального закладу впевнені, що результати їх інтелектуальної праці не пропали марно! Прагнення людини реалізувати своє „я” – одна з найважливіших потреб людини.

       Зрозуміло, що це можна зробити лише в праці, яка збагачує людину інтелектуально й духовно. Поєднанню знань, переконань, їх практичній реалізації В.Сухомлинський приділяв особливу увагу. Трудове виховання він вважав головною педагогічною проблемою, яка повинна стояти в центрі уваги родини й школи.

Дбайливі руки наших школярів плекають рослини в теплиці, на подвір’ї. Разом із педагогами будівельний загін старшокласників ремонтує приміщення школи, яке привертає своїм затишком.

Про необхідність трудового    навчання     й виховання    учителі    говорять давно, але    все,   як    правило,    зводиться до    недостатньої   матеріальної бази. В. Сухомлинський вчить нас тому, що не обов’язково мати в школі верстати, обладнання, яке вимагає великих грошових витрат. Достатньо, щоб діти засвоїли, що в школі вони повинні робити все своїми руками: прибирати класи, фарбувати, вставляти замки, ремонтувати стільці. А стенди, зроблені руками вихованців, коштують значно більше в моральному плані, бо в них – частинка душі дитини.

Добрі почуття людини сягають своїм корінням у Дитинство. Саме на ранній стадії життя вона повинна пройти емоційну школу – школу виховання добрих почуттів.

         В. Сухомлинський повторював слова Д. Дидро: „Нація, яка вчить своїх дітей малювати в тій же мірі, як читати й писати, перевищить всі інші народи в галузі науки та культури”. В школі навчався лауреат багатьох міжнародних виставок малюнків Сапкота Ален, його картини прикрашають стіни класних кімнат, шкільної їдальні.

       Творчі здібності дітей розвиваються й під час уроків літератури, географії, біології.

Найважливішою задачею системи освіти є формування естетичних почуттів дітей, їх емоційної культури. У  створеному кабінеті естетики проводяться уроки етики та естетики за авторськими програмами вчителя початкових класів Жданової С.Г. У кабінеті вчительки – альбоми казок, написаних школярами. Казки В.Сухомлинського вчителі початкової школи використовують під час проведення уроків, бо казка  виховує любов до рідної землі уже тому, що вона сама – витвір народу, багатство народної культури.

       В. Сухомлинський – видатний педагог, спадщина якого є уроком добра, людяності, милосердя, який залишається актуальним у контексті сучасної дійсності.

 

 

Категория: Мои файлы | Добавил: fegura
Просмотров: 1402 | Загрузок: 506 | Комментарии: 4 | Рейтинг: 4.0/4
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: